یادگیری عمیق

بدون شک برای شما پیش آمده که قسمتی از متن یک کتاب درسی یا داستان انگلیسی که در گذشته بسیار دور خوانده اید هنوز هم در ذهن شما به طور کامل و یا قسمتی از آن بدون هیچ کم و کاستی وجود داردیکی از دلایل این اتفاق این است که شما آن متن یا داستان و یا آن قسمتی از درس و یا داستان را به طور عمیق فرا گرفتید. یکی از دلایل دیگرش این است که به احتمال، آن قسمت خاص برای شما جذابیت بیشتری داشته و همین جذابیت باعث شده که بارها و بارها آن قسمت را در ذهنتان و بر زبانتان مرور کنید. راز فراگیری عمیق همین جاست که مطالبی که به طور عمیق فرا گرفتید حتی با گذشت سال‌ها از ذهنتان پاک نخواهند شد. جمله‌ای هست که می‌گوید که زمانی می‌توانی ادعا کنی که یک مطلب را فرا گرفته اید که بتوانید به مادربزرگت آموزش دهی و او یاد بگیرد، و جمله‌ای دیگر از انیشتن که می‌گوید زمانی که یک مطلب را نتوانی به آسانی توضیح دهی، به این معنی است که آن مطلب را خوب فرا نگرفته اید. پروسه پیروی از تکنیک هایی که تاکنون آنها را مرور و تمرین کردید و امیدوارم که به صورت عملی و کاربردی تکنیک‌ها را رعایت کرده باشید و اگر اینطور نیست لازم است که به بخش‌های قبلی برگردید و دوباره آنها را تکرار کنید، یادگیری شما را تا حدی بالا خواهد برد که بتوانید به منابع و مطالبی که مورد مطالعه قرار می‌دهید مسلط شوید و حتی بتوانید آن مطلب را آموزش دهید. اما لازم است که باز هم تاکیدی بر یادگیری عمیق داشته باشید که حق مطلب را به جا بیاورید. اصولا زمانی یک مطلب را می‌توانیم به شخص دیگری آموزش بدهیم و آن را بیان کنیم که خودمان درک درست و کاملی از موضوع به دست آورده باشیم. به عبارت دیگر زمانی که بر یک موضوع و مطلب مسلط باشیم، خواهیم توانست آن مطلب و موضوع را به دیگران انتقال دهیم و به آنها آموزش دهیم.

یک تکنیک و نکته اینجاست، زمانی که در حال مطالعه و تمرین و تکرار یک مطلب هستید، از زمانی که احساس می‌کنید زمان آن فرا رسیده است که به فراگیر مطلب جدیدتری بدهید، از خودتان سوال کنید: آیا من واقعا به این مطلب مسلط شده ام؟ آزمایش اینکه به موضوع و مطلب تسلط پیدا کرده اید کار ساده‌ای است. کافی است سعی کنید آن مطلب را به خودتان یا برادر یا دوست یا یک شخص فرضی آموزش دهید. با محک زدن خودتان خواهید فهمید که آیا واقعا تسلط کافی به مطلب را پیدا کردید یا خیر.اتفاقی که در فرایند آموزش به خودتان یک شخص دیگر و یا شخص فرضی می‌افتد این است که مطالبی که فراگرفته اید یک بار دیگر با صدای رسای خودتان بیان خواهد شد و از طرفی به نقاط ضعف و اشتباهات خودتان پی خواهید برد و اگر لازم باشد به همان مطلب برگردید و دوباره تمرین و تکرار را ادامه دهید. مخصوصاً با تأکید بیشتری بر روی نقاط ضعف و اشکال خود، آن اشکالات را رفع خواهید کرد. از طرف دیگر با آموزش همان مطلب و باور اینکه مطلب را خوب فرا گرفتید، اعتمادبنفس خودتان را تقویت کردید. ما به دنبال سرعت در فراگیری نیستیم. فراگیری عمیق مساله‌ای نیست که با سرعت و مرور تنها اتفاق بیفتد.

هرگز دچار این اشتباه نشوید که فراگیری حجم زیادی از مطالب در یک بازه کوتاه زمانی ممکن خواهد بود. مطالب همانگونه که با سرعت در بازه زمانی کمی وارد مغز و ذهن شما می‌شوند، به همان سرعت هم از ذهن و مغز شما خارج خواهد شد. یکی از فواید و نکات قابل توجهی که از فراگیری عمیق حاصل می‌شود این است که شما قبلاً از روش مرور و مطالعه سطحی و بدون اطلاع از تکنیک‌های فراگیری زبان در حال یادگیری بودید. یکی از معایب بزرگ روش مطالعه سطحی در این است که شما از مطالب و نکاتی که آگاهی به آنها بایستی در گذشته اتفاق می‌افتاده و باید آن مطلب را چند سال پیش در یک کتاب درسی فرا می‌گرفتید، اما به هر دلیلی اتفاق نیفتاده و اکنون که به آن مطلب و مطالب مشابه‌اش برخورد می‌کنید و پرش می‌کنید و به پیش می‌روید، همین موضوع باعث خواهد شد که آن مطلب نادانسته قدیمی همانطوری که هست بماند و اصلاح نشود. در فراگیری عمیق از آنجایی که شما باید کاملاً بر موضوع و مطلب مسلط شوید، پس باید هیچ موضوع و مطلب هرچند کوچک و نادانسته‌ای باقی نماند. تکنیک فراگیری عمیق شما را متعهد خواهد کرد که به عقب برگردید و اگر در گذشته مطالبی را خوب و عمیق یاد نگرفته‌اید دوباره بخوانید تا جایی که به طور کامل بر مطالب تسلط پیدا کنید. اینجاست که می‌شود تکنیک فراگیری عمیق را جبران‌کننده اشتباهات و کمی و کاستی‌های گذشته دانست. اگر پایه دانسته‌های شما در زبان به هر دلیلی ضعیف است، اصلاً اشکالی ندارد که به عقب برگردید و مطالب سطح پایین‌تر و پایه را یاد بگیرید.

با پرش دوباره از مطالب ابتدایی و پایه که بر آنها مسلط نیستید، نتیجه دلخواه را نخواهید گرفت و حاصل همان خواهد شد که بود. غرور را کنار بگذارید و دوباره با انرژی و انگیزه‌ای بالا و با پیروی از تکنیک‌های گفته شده، مطالب پایه‌ای و سطح پایین را خوب فرا بگیرید. نتیجه پیروی از تکنیک اصلاح کاستی‌ها این خواهد بود که دیگر از روی مطالبی که پایه‌ای هستند و نمی‌دانید پرش نکنید و با قدرت و کیفیت فراگیری بالاتری پیش بروید. راز اصلی فراگیری عمیق همین جاست که فراگیری یک مطلب هرچند کوتاه و حتی چند لغت را تا زمانی که کاملاً مسلط نشده‌اید، رها نکنید و با پیروی از تکنیک‌های گفته شده، تکرار و تکرار کنید. زمانی که واقعاً احساس تسلط بر موضوع را پیدا کردید، زمانی است که می‌توانید به مطلب جدیدتر بپردازید. خودتان را فریب ندهید و از خودتان ندزدید.

یکی دیگر از فواید بزرگی که فراگیری عمیق خواهد داشت این است که به طور اتوماتیک خواهید توانست بخوانید و بنویسید و صحبت کنید و همه مطالبی که به صورت عمیق فرا گرفتید، سال‌ها و سال‌ها در ذهن شما باقی بماند. یک تمرین حاضر و آماده که پیش رو دارید و برای یادگیری عمیق می‌توانید از آن به عنوان یک نمونه استفاده کنید، سیستم هوشمند یادگیری زبان های-الینا می باشد که از کلیه استراتژی های یادگیری عمیق و داده های کلان در کنار هوش مصنوعی و غیره برای کنترل تکالیف شما عزیزان بهره برده ایم . این مطالب و این تکنیک‌ها را عمیق فرا بگیرید که در فرایند یادگیری شما بسیار موثر و مفید خواهد بود.

یادگیری زبان، با سیستم یادگیری هوشمند و تعاملی های-الینا کامل می شود.

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید