تمرین مکالمه با خودتان

تمرین مکالمه با خودتان

یکی از تکینک‌هایی که در صحبت‌ کردن شما مفید خواهد بود، تکنیک فکر کردن و حرف زدن با خود است. هر کس روزانه زمان زیادی را صرف حرف زدن با خود  و خیال‌پردازی، فکر‌کردن و تجزیه  و تحلیل اتفاقات روزمره و خاطرات گذشته و آینده می‌کند. این موضوع بر کسی پوشیده نیست. تکنیک کاربردی این‌جا است که بتوانید خاطرات، رویا‌ها و هرچه که در مغزتان  می‌گذرد را به انگلیسی مرور کنید. در خاطرات روزمره‌ یتان نیز که فارسی انجام می‌دهید می‌توانید بعد و یا قبل تمام شدن مکالمه‌ای که داشته‌اید؛ سعی کنید آن مکالمه را برای خودتان مرور کنید.

اگر در ابتدا لغات کافی برای بیان تفکرات و جملات به انگلیسی در ذهنتان ندارید، اصلا نگران نباشید. مزیت این تکنیک بر این است که شما لغات جدیدی را فرا خواهید گرفت و با مراجعه به دیکشنری فارسی به انگلیسی، معنی و مفهوم کلمات جدید را فراخواهید گرفت و از آن‌جایی که به آن لغات نیاز خواهید داشت و طبیعتا لغات و جملاتی که فراخواهید گرفت در مکالمات روزمره‌ی شما استفاده‌ی زیادی دارند، با تکرار پی در پی آن لغات و جملات به خوبی بر آن لغات و جملات مسلط خواهید شد. البته دقت کنید تلفظ و ادای درست کلمات را صحیح یاد بگیرید وصحیح تکرار کنید. یکی از اتفاقاتی که در پروسه‌ی فکر کردن و صحبت کردن به انگلیسی می‌‌افتد، این است که باید مواظب اشتباهات ناشی از انتقالات زبانی باشید. انتقال زبانی، ترتیب و ترکیب جمله  چه در نوشته و چه در بیان زبان دوم به سبک و ترتیب زبان مادری است. به عبارت دیگر، نحوه‌ی جمله‌بندی عبارت‌های انگلیسی را به زبان فارسی بیان کردن است. به این دلیل که اگر در ابتدا یک جمله را به صورت اشتباه یاد بگیرید، اصلاح این اشتباه در آینده و زمانی که پی به اشتباه به خودتان ببرید، کمی نیاز به وقت و کمی نیاز به تمرین‌های زیاد دارد و شاید کمی برای شما مشکل باشد.

نکته‌ی دیگر اینکه در فکر کردن و صحبت کردن با خودتان در زبان فارسی شاید آن صحبت‌ها و تفکرات به زبان نیایند اما سعی کنید صحبت‌ها و تفکرات خودتان را آن زمان که انگلیسی انجام می‌دهید، به زبان هم بیاورید تا زبان شما به بیان جملات انگلیسی عادت کند.

تکنیک دیگری که در این‌جا مفید و موثر خواهد بود این است که تفکرات و صحبت‌هایی که به انگلیسی دارید را به روی کاغذ بیاورید تا قوای رایتینگ و قوای نگارشی شما تقویت شود. این تکنیک بسیار به شما کمک می‌کند تا در صورتی که در گفتار و نوشتار تفکراتتان اشتباهی رخ داده باشد به کمک یک دوست و یا آشنا و یا دقت بیشتر خودتان، اشتباهات احتمالی را در همان ابتدا رفع کنید و جملات را به درستی بیان کنید و به درستی بنویسید. نکته‌ی بعدی اینکه می‌توانید از سایت‌ها و فرمول‌هایی که به همین منظور وجود دارند کمک بگیرید و با ارسال متن و جمله‌ی نوشته شده توسط خودتان هم دیگرانی که از شما ضعیف‌تر هستند کمک خواهید کرد و هم از دیگرانی که از شما جلوتر هستند کمک خواهید گرفت تا اشتباهات احتمالی شما را رفع کنند و شما را در جهت بهبود کمک کنند.

یکی از نکات جالب توجه در این تکنیک این است که شما زبان را با توجه به کاربرد روزانه‌ی آن فرا می‌گیرید و از آنجا که پرکاربرد‌ترین کلمات و عبارت‌های روزمره‌را سریع‌تر فرا می‌گیرید، طبیعتا، بیشتر تکرار خواهند شد و در ذهن شما برای یک عمر هک خواهند شد، البته مراقب اشتباهات انتقال زبانی باشید که جملات و لغت‌ها را به اشتباه فرا نگیرید. به این خاطر که با فراگیری اشتباه لغات و عبارت‌ها، لغت‌ها به اشتباه در ذهن شما هک می‌شوند.

در پیروی از این تکنیک ممکن است در ابتدا با جملات ساده شروع کنید. اصلا نیازی نیست که  به خودتان نگرانی راه دهید و نا امید شوید. به مرور زمان و پیروی ازتکنیک‌های گفته شده و پیشرفت روزافزونی که خواهید داشت، روز به روز جملات و عبارت‌های سلیس‌ تر و بهتری خواهید ساخت و کلمات و عبارات بهتری به کار خواهید برد، تا جایی که خودتان هم در این پروسه و میزان پیشرفتی که داشته‌اید به وجد می‌آیید.

یادگیری زبان، با سامانه هوشمند های-الینا کامل می شود.