زبان فرار است

زبان فرار است

یکی از باورها و ذهنیت‌هایی که در طیف عمومی جامعه و به خصوص  کسانی که دست‌کم برای یکبار یادگیری انگلیسی را تجربه‌ کرده‌اند، اتفاق افتاده است این است که که انگلیسی فرار است و سریعا فراموش می‌شود. اما شاید تا به حال کمتر کسی به این نکته توجه کرده باشد که دلیل اینکه انگلیسی فرار است و سریعا فراموش می‌شود، چیست. یکی از دلایل اصلی که انگلیسی خیلی سریع فراموش می‌شود و در اصطلاح فرار است، عدم استفاده‌ی زبان‌آموزان و اشخاص از تکنیک‌های موثر فراگیری است. این نکته به جای خود بسیار مهم و قابل توجه است. پیروی از تکنیک‌های بیان شده باعث می‌شود انگلیسی و یا زبان‌های بیان شده را بسیار ماندگارتر و کاربردی‌تر یاد بگیرید و در دراز مدت‌تر ازذهنتان خرج نشود. اما در این‌جا می‌خواهیم عوامل دیگری را بیان کنیم.

یکی دیگر از عواملی که انگلیسی فرار است این است که زبان‌آموزان بعد از گذراندشن یک دوره کلاس و یا بعد از یک مدت زمانی که مطالعه‌ی زبان داشته‌اند آن را به طور کلی کنار می‌گذارند. و هیچ تمرینی در مورد مطالب ندارند و هیچ استفاده‌ای از آن مطالب نمی‌کنند.

فرار بودن مطالب، تنها منحصر به یک زبان نمی‌شود. فرار بودن یکی از ویژگی‌های انسان است و طبیعتا اگر یکی بر دانسته‌هایش تمرین و تکرار و مرور نداشته باشد، آن‌ها را فراموش می‌کند.

و رفته رفته مطالب در ذهن آن کمرنگ‌خواهد شد. چه بسا بسیاری از دانسته‌های زیادی که بر اثر نداشتن تکرار و مرور از ذهن ما پاک می‌شود. بدون شک فراموش شدن مطالب برای خود شما نیز اتفاق افتاده است. اگر به گذشته برگریدید و به دروسی که در مقاطع مختلف داشته‌اید بیاندازید این مطلب را تایید خواهید کرد. شاید بعضی از درس‌های شما باشند که تنها نامی از آن درس‌ها در ذهن شما باقی مانده باشد ویا بعضی از دروس که تنها مفهوم کلی آن‌ها را به خاطر دارید.  یکی دیگر از دلایلی که می‌توان برای فرار بودن زبان برشمرد، محیط  اطراف ما است.

محیط اطراف ما، شما دوستان، خانواده، محل کار، جامعه و غیره و غیره می‌شود. از آنجایی که کاربرد انگلیسی در محیط اطراف ما بسیار کم‌تر از فارسی است و به طور کلی مقدار ناچیزی را شامل می‌شود، به ناچار از دانسته‌هایی که در خصوص انگلیسی کسب می‌کنیم، همانطور که باید و شاید نمی‌توانیم از مطالب استفاده کنیم  و تمرین و مرور مطالب و دانسته‌هایمان به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. پس لازم است کمی تغییر در شیوه‌ی زندگی خودمان ایجاد کنیم و انگلیسی را به زندگیمان بیاوریم.

یادگیری زبان، با سیستم هوشمند و تعاملی های-الینا کامل می شود