برنامه ریزی هدفمند

برنامه ریزی هدفمند

برنامه ریزی گامی بسیار بلند برای پیشرفت با سرعت نور است. با برنامه ریزی میتوانید پیشرفت خود را ارزیابی کنید، به خود انگیزه داده و از روند یادگیری خود لذت ببرید. در این مقاله شما با شیوه ی درست برنامه ریزی آشنا خواهید شد.

برای هر یک از زبان آموزان پیش آمده که گاهی در مسیر یادگیری با ترافیک اهداف و برنامه های مهم زندگی، مواجه می شوند، که باید برای رسیدن به هر یک از آنها سخت تلاش کنند؛ اما با توجه به اینکه برای زبان آموز، استمرار و تعهد در یادگیری زبان بسیار ضروریست لذا این مساله مستلزم یک استراتژی جدید در شیوه مطالعه است. اینکه چگونه می توان برنامه ای را پیاده کرد که با صرف زمان کمتر بهترین بهره را برد.

شاید شما هم این تجربه تلخ را داشته اید که گاهی با یک شیب یکنواخت در حال حرکت هستید و ناگاه برایتان این سوال پیش می آید که آیا من همچنان باید با همین شیوه ادامه دهم یا خیر؟، و اینکه چه زمانی نتیجه تلاشهای خود را می توانم مشاهده کنم و… و این قبیل سوالات یک حس دلسردی و بی انگیزگی بزرگی ایجاد خواهد کرد. البته این صحبت با مساله پلاتو کاملا فرق دارد. زیرا من در تجربه اخیر خود، متوجه شده ام که این شیوه برنامه ریزی که با خود بگویم، ابتدا این دوره را تمام کنم و بعد ببینم آیا نتیجه ای گرفته ام یا خیر ، کاملا اشتباه است. زیرا در مسیر یادگیری بسیار مهم است که برای هر میزان مطالعه و در هر سطحی از یادگیری مدام در حال ارزیابی خود باشید.

اما اینکه چگونه این ارزیابی ها باید انجام شود، بهتر است با ما در سفری کوتاه در این زمینه، همراه باشید.

چگونه می توان یک برنامه مطالعه ی انگلیسی برای یادگیری بیرون از کلاس ایجاد کرد؟

انتخاب هدف

همه ما می دانیم برای تنظیم یک برنامه موثر در جهت بهتر انجام دادن کاری، باید ابتدا دقیق بدانیم که اهدافمان چیست؟ خب بدیهی است اینکه بخواهیم بگوییم: هدفم یادگیری زبان انگلیسی است، هدف بسیار کلی و غیر قابل اندازه گیری است. زیرا هر هدف کلی متشکل از اهداف جزئی است و تا شما به جزئیات هر امری توجه نکنید، نمی توانید به بهره وری کامل نسبت بدان دست یابید. بنابراین قدم اول این است که هر هدف کلی را به اهداف کوچک تقسیم کنید و سپس لیست مورد نظر را جلوی خود گذاشته و از بین آنها تنها یک تا حداکثر سه مورد را انتخاب کنید و فقط روی همان سه مورد متمرکز شوید ، تا بعدها فرآیند ارزیابی شما آسان شود. در خصوص زبان انگلیسی اهداف زیادی مد نظر هست چرا که چندین مهارت را شامل می شود، بنابر این بهتر است با طرح یک سؤال، بحث را دقیقتر پیش ببریم .

شما نیاز به تقویت کدام مهارت دارید؟

زمانی که شما تصمیم میگیرید به تنهایی شروع به مطالعه زبان انگلیسی کنید، این می تواند بسیار چالش برانگیز باشد تا بدانیم بر چه چیزی تمرکز  کنیم که به ادامه تقویت آن مهارت کمک کند. اما قبل اقدام به طرح ریزی هر برنامه ای، بسیار مهم است که استایل یادگیری  خود را بشناسید تا بهره وری شما بالا رود. اکنون این مقاله به مانند یک راهنما به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید مهارتهایی که نیاز به تقویت دارید را سازماندهی و اولویت بندی کنید

به گونه ای که فرایند یادگیری شما را بسیار سریعتر خواهد کرد نسبت به زمانی که در کلاس به یادگیری مشغول می شوید.

بدیهی است تقویت همه­ ی مهارتها در یک زمان کار بسیار دشواری هست. اما شما می توانید با این طرح مطالعاتی بر تقویت سه مهارت تمرکز کنید و با ادامه ی این پروسه، سایر مهارتهای دیگر نیز تقویت خواهد شد.
اما از جمله اهداف جزئی در مسیر یادگیری زبان عبارتند از:

تقویت مهارت شنیداری

بالابردن دایره واژگان

تقویت مهارت نوشتاری

تمرین تلفظ همانند بومی زبان

سلیس و روان صحبت کردن

بالابردن سرعت گفتاری

و …

 

اجازه دهید در قالب مثال بیان کنیم. الینا قصد دارد، اعتماد بنفس بیشتری به هنگام برقراری ارتباط در محیط کارش داشته باشد زیرا او گاهی، مجبور است با مشتریان خود که انگلیسی زبان هستند، تلفنی صحبت کند بنابراین او تصمیم دارد در زمان یک ماه با یک طرح مطالعاتی سه مهارت زیر را تقویت کند.

صحبت کردن سلیس و روان

بالابردن سطح شنیداری

کاربردی کردن لغات جدید

در این طرح مطالعاتی الینا به عنوان فردی در نظر گرفته شده است که دارای سطح متوسط است، آیا این بحث مختص این شرایط است؟ قطعا خیر. چرا که در هر سطحی که باشید، نیاز به ارتقای همه مهارتها احساس می شود. حتی اگر در شروع مسیر یادگیری زبان قرار دارید، دارای هدفی مشترک،همچون استفاده بهینه از کلاس و بازدهی مناسب، خواهید بود. برای مثال برای تقویت مهارت گفتاری در هر سطحی، نیاز به مصالح پایه ای تحت عنوان لغت وجود دارد و تنها تفاوت، در میزان فراگیری آن می باشد. قطعا کسی که در شروع مسیر قراردارد، باید با هر آنچه که می آموزد، حتی به اندازه یک گفتگوی کوتاه چند جمله ای خود را محک بزند. پس مخاطب ما، همه زبان آموزان با هر سطحی از یادگیری می باشند.

یافتن تکنیکها

حال که می دانید کدام مهارتها نیاز به تقویت دارند، شما نیاز به تکنیکهایی دارید که به توسعه و استفاده مهارتها کمک کند. در ایده های استفاده از هر مهارت، خلاق باشید.مثلا برای بالا بردن دایره لغات باید بدانید کدام روش  مناسب شماست. آیا فردی بصری هست یا شنیداری ؟ آیا در یک داستان لغت را بهتر یاد میگیرید یا در یک فیلم؟ بنابراین باید روشی را انتخاب کنید که بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشد. زیرا زبان آموزان متاسفانه اغلب درگیر مقایسه خود با دیگران می شوند و فکر میکنند روش های دیگران 100درصد برای آنها مناسب است، در صورتی که اینگونه نیست. به عنوان مثال برای تقویت فکر کردن به زبان انگلیسی، برای یکی ممکن است پاسخ به سوالات انگلیسی برگرفته از داستان ها مفید باشد و برای دیگری این روش کسل آور باشد. یکی علاقه به محتواهای خنده دار دارد و دیگری به منابع علمی علاقه مند است. پس سعی کنید منابع و روشی را دنبال کنید که از آن حداکثر بهره را میبرید. بر این اساس در ادامه یک طرح مطالعاتی پیشنهاد می شود که بر اساس علایق و توانایی هر فرد ممکن است، تغییر کند.

مهارت 1: استراتژی و فعالیت های روان صحبت کردن:

الینا نیاز به یافتن یک تکنیک یا فعالیتی دارد تا به روان صحبت کردن  او کمک کند. او حتی قادر است به خوبی بنویسد اما نمی تواند بدون مکث و فکر کردن، صحبت کند. او تصمیم دارد تا در این راستا تلاش کند، بنابراین تکنیکی که پیشنهاد می شود این است که او یک داستان، فیلم یا فایل صوتی برای مطالعه پیدا کند و سپس سعی کند با صدای بلند در مورد آن صحبت کند، یا به صورت پرسش و پاسخ در بیاورد. کلید صحبت کردن به صورت روان این است که پاسخهای خود را حداقل سه بار تکرار کند. حال اگر الینا، علاقه به دیدن فیلم دارد، او باید ویدئو را به بخشهایی تقسیم کند و پس از هر بار دیدن، سعی کند تا آنچه که در ویدئو مشاهده کرده است را حداقل سه بار بازگویی کند. آنچه که در ارتقای مهارت گفتاری بسیار مهم است، توجه به این موضوع است که باید استرس خود را در هنگام مکالمه از بین ببرید.

مهارت 2: تکنیک قدرت شنیداری

برای تمرین مهارت شنیداری، الینا نیاز دارد تا به فایلهای صوتی دارای متن گوش دهد یا فیلمهایی به همراه زیر نویس ببیند. هرگاه که او نمی تواند فایل صوتی یا فیلم را به صورت کامل متوجه شود، او باید بارها و بارها به فرایند گوش دادن ادامه دهد.تکرار در تثبیت هر مهارتی بسیار ضروریست. و یادگیری از طریق شنیدن بسیار پروسه مهمی است، زیرا در شرایط واقعی مکالمه با بومی زبانان، نه متن صحبت وجود دارد نه زیرنویس. و شما تنها به وسیله گوشهایتان، باید جملات مخاطب را درک کنید و مکالمه کنید بنابراین ای جی هم بر این امرگوشهایتان یاد بگیرند تا با چشمهایتان که با  تاکید دارد.

مهارت 3: ایجاد دایره لغات

الینا سالهای زیادی به کلاسهای انگلیسی رفته است و او بخوبی می داند لغاتی که او یاد گرفته است با آنچه که یک بومی زبان در زندگی روزمره استفاده می کند، متفاوت است. لذا او نیاز به یادگیری لغات و عبارات پرکاربرد دارد.

تعیین سطح شروع

همانطور که در ابتدای این پست اشاره کردم، ارزیابی در هر مرحله بسیار ضروریست. از این رو بهتر است برای خود برنامه های کوتاه مدت، طرح ریزی کنید.

شما باید بر اساس برنامه ماهانه خود یک برنامه هفتگی هم داشته باشید تا به اولویت بندی دقیقی نسبت به آنچه که باید انجام دهید برسید. مثلا از بین 3 اهداف جزئی، مهمترین هدف را در راس قرار دهید و برای انجام آن برنامه بریزید. مثلا اگر سه هدف شما، تقویت لیسنینگ، رایتینگ، بالابردن دایره واژگان است ؛ باید دید کدامیک برای شما اهمیت زیادی دارد. اگر لیسنینگ در اولویت است ، باید براساس میزان زمان روزانه ای که به انگلیسی اختصاص میدهید، بیشترین درصد از زمانتان را به تقویت این مهارت اختصاص دهید.
به عنوان مثال می توانید بر اساس طرح ذیل عمل کنید:

• 40 درصد از کل زمان اختصاصی برای یادگیری زبان به تقویت مهارت اصلی اختصاص دهید
• 30 درصد مهارت دوم
• 20 درصد مهارت سوم
• 10 درصد گرامر

فعالیتهای خود را به صورت کاملا واضح با ذکر نام فعالیت و زمانی که صرف آن خواهید کرد در یک تقویم وارد کنید ، گاهی میتوانید فعالیتی داشته باشید که چندین مهارت را همزمان تقویت می کند.

هر هفته فقط یک نکته گرامری را مطالعه کنید. یادگیری گرامر قطعا تاثیر مستقیم در روان صحبت کردن یا قدرت شنیداری ندارد اما مهم است که بتدریج نکات گرامری را یاد گرفت تا به زیباتر صحبت کردن ما در قالب صحیح کمک کند.

ارزیابی هفتگی نتایج

پس از گذشت یک ماه از انجام تمارین و فعالیتهای مورد نیاز در جهت کمک به بهبود مهارتهای خاص، اکنون زمان سنجش نتایج می باشد. درس یا فعالیتهای مشابه که در آغاز ماه برای ارزیابی سطح شروع تان انجام دادید را دوباره انجام دهید. اگر ویدئو یا فایل صوتی برای سنجش میزان روان بودن صحبت کردنتان ضبط کرده اید، نیاز به ضبط مجدد در مورد همان موضوع دارید. اکنون هر دو فایل ویدیویی یا صوتی را با هم مقایسه کنید تا پیشرفت خود را محک بزنید.
برهمین اساس مهم است که در ابتدای هر پروسه از یادگیری ، سطح فعلی خود را در هر مهارتی که قصد یادگیری آن را دارید یادداشت نمایید و سپس پس از طی زمان یک ماه پس از آن، به ارزیابی خود در طول یک ماه بپردازید . با این ارزیابی شما بهتر خواهید دانست که آیا روش و منابعی که انتخاب کردید مناسب بوده یا خیر؟ و اگر پیشرفت خوبی داشته باشید باعث انرژی و انگیزه بیشتر در شما خواهد شد تا مسیر را برای رسیدن به هدف نهاییتان ادامه دهید.

برنامه ریزی برای ماه بعد

پس از آنکه به ارزیابی خود اقدام کردید و شاهد پیشرفت های خود بودید، به شناخت خوبی در این زمینه که کدام فعالیت برایتان سودمند بوده و کدام خیر، می رسید و می توانید برای ماه بعد به برنامه ریزی بهتری دست یابید.

همه مواردی که در این پست عنوان شد، در سامانه یادگیری زبان های-الینا به صورت کاملا منسجم و منظم برنامه نویسی شده و شما می توانید با خرید دوره های وِیژه مطابق نیازتان یادگیریتان را کامل کنید

یادگیری زبان ، با سیستم یادگیری زبان های-الینا کامل می شود.